Komisja Nadzoru Finansowego przeprowadza kontrolę działalności brokerskiej w zakresie zgodności z ustawa dystrybucyjną. Wynika to z brzmienia tej właśnie ustawy. Implementację dyrektywy dystrybucyjnej (IDD) we wszystkich krajach unijnych nadzoruje EIOPA (Europejski Urząd Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych). Na stronach internetowych EIOPA można zapoznać się z raportami poszczególnych nadzorów krajowych. W pierwszych 2 latach obowiązywania ustawy dystrybucyjnej widoczna była praktycznie „zerowa” aktywność polskiej KNF wyrażająca się brakiem kar nakładanych na dystrybutorów.
W okresie pandemii kontrola KNF u brokera była prowadzana zdalnie i jedynie w doraźnych przypadkach. Obecnie sytuacja się znormalizowała i KNF ma możliwość kontroli w sposób tradycyjny jak i zdalny. Aktywność KNF na tym polu zaczyna być widoczna. Na stronach KNF ukazały się: „standardowy zakres kontroli” i „wykaz podstawowych dokumentów” jakich żądają kontrolujący. Odrębne wykazy sporządzone zostały dla brokerów i dla agentów ubezpieczeniowych. Jakkolwiek dla tych ostatnich fakt podlegania kontroli KNF jest niemałych szokiem, to również brokerzy są bardzo zaskoczenie szczegółowością i obszernością kontroli KNF dotyczących ich działalności. Drobiazgowość ta jest jednak uzasadniona interesem ubezpieczających obsługiwanych przez brokerów lub agentów.
Jako szczególnie problematyczne jawią się obowiązki dokumentacyjne. Mimo iż ustawa nie narzuca zbyt często uciążliwej formy pisemnej KNF domaga się udokumentowania ich spełnienia co może nie być możliwe w przypadku np.: przekazywania wyniku analizy potrzeb klienta czy obiektywnej informacji o produkcie ubezpieczeniowej w formie ustnej. Istnienie i przestrzeganie odpowiednich procedur w tym oraz w innych zakresach jest również niezmiernie istotne. Procedury takie winny być opracowane i wdrożone do stosowania, zaś w razie kontroli udostępniane kontrolującym.
Kontrola KNF u brokera – przygotuj się do niej dzięki naszemu szkoleniu:
>> Przygotowanie do kontroli KNF w zakresie ustawy dystrybucyjnej