Warunki podejmowania i prowadzenia działalności agencyjnej
Działalność agencyjna została uregulowane w ustawie o pośrednictwie ubezpieczeniowym (z 22 maja 2003 r.). Otóż według ustawy agentem jest przedsiębiorca związany z zakładem ubezpieczeń umową agencyjną i wpisany do rejestru prowadzonego przez KNF.
Czym jest umowa agencyjna według kodeksu cywilnego omówiliśmy wyżej. Umowa agencyjna zawierana przez zakłady ubezpieczeń nie odbiega od wzorca kodeksowego. Jest jednak zwykle dość rozbudowana. Przede wszystkim są w niej dużo szczegółowiej opisane obowiązki agenta w tym zwłaszcza dotyczące relacji z ubezpieczycielem. Umowa szczegółowo opisuje sposób wykonywania obowiązków związanych z pozyskaniem i obsługą klientów. Ponadto, np.: zasady rozliczania się z druków ubezpieczeniowych, obsługę oprogramowania, zasady inkasowania należności z tytułu składki, zabezpieczenia składane prze agentów (np.: wekslowe), zakazy konkurencji oraz inne kwestie w tym związane z rozwiązaniem i zakończeniem umowy.
Agent może podpisać umowę agencyjną z więcej niż tylko jedną firmą ubezpieczeniową. Jeżeli w ramach jednego działu (dział I – life, dział II – non life) podpisze dwie lub więcej umów staje się automatycznie tzw. multiagentem. Poza większymi możliwościami w doborze oferty zmienia się również jego odpowiedzialność za błędy popełnione wobec klienta, gdyż w takim przypadku ponosi on własną odpowiedzialność i musi zawrzeć obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC (o czym niżej).
Agentem może być osoba fizyczna, ale może też nim być spółka osobowa czy kapitałowa. W tym ostatnim przypadku (agent osoba prawna) czynności agencyjne musi wykonywać osoba fizyczna. Osoba fizyczna wykonujące czynności agencyjne (OWCA) podlega wpisowi do rejestru. Osoby fizyczne wykonujące czynności agencyjne są często spotykani, gdyż pośrednicy ubezpieczeniowi często działają w strukturach sieciowych. Pod-agenci (sub-agenci) nie mają umowy agencyjnej z ubezpieczycielem. Łączy je jedynie umowa z agentem ubezpieczeniowym (zlecenia, o pracę, agencyjna). Również pełnomocnictwo (upoważnienie), którym się legitymują wobec klienta pochodzi od agenta ubezpieczeniowego i nie jest pełnomocnictwem ubezpieczyciela. Związane jest to z pełną odpowiedzialnością materialną agenta, za osoby którymi ten się posługuje przy wykonywaniu czynności agencyjnych.
Rozpoczęcie działalności polegającej na pośrednictwie ubezpieczeń związane jest ze spełnieniem wymogów formalnych (tj. zgromadzeniem dokumentacji). Należą do nich:
Powyższe wymogi dotyczą zarówno agentów ubezpieczeniowych, osoby wykonujące czynności agencyjne (OWCA), jak i wspólników tworzących spółki osobowe. W przypadku osób prawnych powyższe wymogi formalne dotyczą połowy członków zarządu osoby prawnej (spółki akcyjnej, z o.o.). Różne są jedynie zakresy materiału jaki obowiązuje do egzaminu oraz ilość pytań. Niezależnie od zakresu materiału, przygotuj się do egzaminu kończąc kurs na agenta ubezpieczeniowego.
Ukoronowaniem powyższych starań jest wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych (obejmujący również OWCA). Rejestr prowadzi Komisja nadzoru Finansowego w systemie elektronicznym. Wpis następuję na wniosek ubezpieczalni, która zawiera z agentem pierwszą umowę. Następne umowy podlegają jedynie zaewidencjonowaniu w rejestrze również na wniosek dalszych ubezpieczalni. Rejestr jest jawny i powszechnie dostępny. Oznacza to, że każdy może łatwo sprawdzić czy dana osoba lub firma faktycznie jest agentem ubezpieczeniowym. Możliwe jest również sprawdzenie do kogo (np. do którego ubezpieczyciela OC) należy kierować ewentualne roszczenia z tytułu szkód wyrządzonych przez agenta.
Chcesz być agentem ubezpieczeniowym, wybierz zakład ubezpieczeń za pośrednictwem którego chcesz zdać egzamin i później podjąć z nim współpracę. Z nami natomiast przygotuj się do egzaminu i zdobądź wiedzę niezbędną do pracy agencyjnej.